کامیون ولوو

دنیای ماشین سنگین

کامیون ولوو

کامیون ها و دنیای کامیون ها دارای جذابیت ها و چالش های مخصوص به خود است. کامیون ها بواسطه انواعی که دارند دارای کاربردهای مختلفی هستند و در جامعه امروز و این سبک زندگی انسانها که هر روزه ساختمان آسمان خراش زیادی را میسازند بسیار نقش مهمی دارند اما در نگاه عموم مردم نادیده گرفته می شوند و کمتر جایی از دنیای کامیون ها حرفی زده خواهد شد و اکثر موضوعات وسایل نقلیه مربوط به ماشین های سبک و شخصی است.

انواع ماشین های سنگین

کامیون ها جز ماشین آلات سنگین هستند که در بین کامیون خودشان به انواع مختلفی تقسیم بندی خواهند شد. در دنیای مدرن امروزه ما مدل ها و انواع مختلف ماشین آلات سنگینی را داریم که هر کدام از آنها برای یک استفاده خاص و تخصصی مورد استفاده هستند و دیگر مانند گذشته نیست که با دو یا سه ماشین سنگین اقدام به جایجایی و ساخت و ساز کنیم. ما در این مقاله به تقسیم بندی و بررسی انواع کامیون می پردازیم تا شما هم با دنیای جالب این کامیون ها آشنا بشوید.

 

تقسیم بندی انواع ماشین های سنگین:

کامیون براساس پارامترهای مختلفی تقسیم بندی می شوند و این پارامترها هر روزه حساس تر و بیشتر می شوند و از این رو ما شاهد بیشتر بیشتر شدن انواع کامیون ها هستیم. پارامترهای مهم تقسیم بندی کامیون ها شامل موارد زیر است:

  1. نوع چرخ ها: چرخهای کامیون یا به حالت لاستیکی هستند یا بصورت زنجیر شکل
  2. روش تخلیه کامیون ها: همانطور که می دانید مهمترین بخش کامیون نوع تخلیه و بارگیری آنها است. تعدادی از  کامیون ها از عقب تخلیه می شوند تعدادی دیگر از پهلو و پایین و تعدادی هم از جلو تخلیه خواهند شد.
  3. میزان بار: این یکی از مهمترین پارامترها برای انتخاب یک کامیون برای مصارف مختلف است. حجم و میزان باری که کامیون ها دارند بیانگر سنگین بود یا سبک بودن نوع کامیون است.
  4. قدرت کامیون: این پارامتر هم جز مواردی است که برای مسافت های مختلف و نوع مسیر بسیار مهم بوده و در انتخاب نوع استفاده از کامیون بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
انواع ماشین های سنگین

انواع ماشین های سنگین بر اساس کاربری

  • کامیون اتاق‌دار: کامیونی هایی که حداکثر ارتفاع دیواره اتاق بار آن از کف ۱٫۵ متر هستند و کاربری آنها برای حمل میوه و تره‌بار, مواد غذایی, برنج, مصالح و غیره می باشد.
  • کامیون کمپرسی: کامیون هایی دارای اتاق‌ هستند و همچنین تخلیه بار آنها توسط دستگاه های کمپرس اتفاق می افتد.
  • کامیون لبه‌دار: کامیون هایی که حداکثر ارتفاع دیواره اتاق بار آن از کف ۸۰ سانتیمتر هستند.
  • کامیون تیغه‌دار: قسمت بار این مدل از کامیون ها توسط تیغه‌ای از طرف طول آنها به دو نیمه مساوی تقسیم‌شده.
  • کامیون کفی:  قسمت بار این مدل از کامیون ها دیواره ندارند و در بیشتر موارد برای حمل دستگاه‌های راه‌سازی و خودروهای سنگین استفاده می‌شوند.
  • کامیون مسقف: بخش حمل بار این مدل از کامیون ها توسط محفظه ای سرپوشیده احاطه شده است.
انواع ماشین های سنگین
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − سه =